Kasza gryczana – co to jest?

Kasza gryczana? Komu to po potrzebne? – Wszystkim!

kasza gryczana = zdrowie
kasza gryczana = zdrowie

Co to jest kasza gryczana?

Nie tak dawno usłyszałem pewne zdanie, co przykuło moją uwagę. Mianowicie: „(…) ewentualnie po treningu może być kasza gryczana”. A najbardziej zastanawia mnie słowo „ewentualnie”. Kasza ta moim zdaniem jest jednym z lepszych źródeł zdrowych węglowodanów. Tak dokładnie, węglowodany = cukry. Tylko są to cukry złożone, czyli zdrowe. Już wyjaśniam. Posiadają niski indeks glikemiczny, co za tym idzie, powoli podnoszą poziom cukru we krwi i można powiedzieć dają „stałe” źródło energii.

Ale wróćmy do początku. Co to jest w ogóle kasza gryczana.

Kasza gryczana powszechnie jest spotykana w wielu przepisach kulinarnych, ale nazwa może nas trochę zwodzić i prowadzić do nieporozumień. Gryka nie jest pszenicą, ani nawet nie jest z nią związana. Nie jest ona również zbożem. To rzeczywiście nasiona owoców, bliżej związanych z rabarbarem i szczawiem. Pochodzi ona z roślin kwitnących. Bardzo ważną rzeczą jest to, że jest wolna od glutenu.

Trójkątne nasiona zwane kaszą gryczaną, nie muszą być tylko kaszą. Często są przeznaczane na makarony, mąki np. na pyszne naleśniki, chleby i wiele innych bezglutenowych produktów na rynku.
Ciekawostką – gryka, jest dobrym środkiem wiążącym. Połączona z wodą staje się galaretowata – idealny zamiennik do mąki pszenicznej.

Gryka jest dostępna cały rok i powinna być alternatywą dla ryżu czy makaronów. A tak naprawdę powinna gościć w naszym jadłospisie znacznie częściej.

Jakie korzyści zdrowotne niesie za sobą kasza gryczana?

Jest bardzo dobra dla Twojego systemu sercowo-naczyniowego. Diety, jadłospisy bogate w kaszę gryczaną są związane z obniżonym ryzykiem rozwoju cholesterolu i wysokiego ciśnienia. Gryka posiada składniki odżywcze, które chronią przed chorobami rozszerzając działanie witaminy C, działają jako przeciwutleniacze. Kasza gryczana ma również wpływ na prawidłowy przepływ krwi oraz na prawidłowe jej krzepnięcie. Chroni przed wolnymi rodnikami. Wszystkie te działania przyczyniają się do ochrony przed chorobami serca.

Gryka jest również dobrym źródłem magnezu. Minerał ten rozluźnia naczynia krwionośne, poprawiając przepływ krwi i dostarczanie substancji odżywczych przy jednoczesnym obniżeniu ciśnienia dla zdrowego układu krążenia krwi – idealne połączenie.

Spożycie porcji pełnego „ziarna”, takiego jak gryka, co najmniej 6 razy w tygodniu jest szczególnie dobrym pomysłem dla kobiet po menopauzie z wysokim poziomem cholesterolu , wysokim ciśnieniem krwi lub innymi objawami choroby sercowo-naczyniowej.

Jak wspomniałem wcześniej. Składniki odżywcze kaszy gryczanej mogą przyczynić się do kontroli poziomu cukru we krwi. Im lepiej kontrolujemy cukier we krwi tym mniejsze ryzyko cukrzycy. Obniża ona stężenie glukozy we krwi.

Kasza gryczana jest bogata również w błonnik. Pomaga zapobiegać kamicy żółciowej. Błonnik rozpuszczalny jak i nie rozpuszczalny ma również ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, ale o nim następnym razem 🙂

Kasza gryczana może być pomocna w leczeniu:
-chorób związanych z problemami sercowo naczyniowymi, miażdżycy wysokim ciśnieniu, chorób serca;
-cukrzycy;
-kamicy żółciowej;
-zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi;
-chroni przed astmą u dzieci;
-otyłości;

Kasza gryczana jest również źródłem wielu witamin i minerałów między innymi B1, B2, B3, B6, K, magnesu, potasu, fosforu, wapnia.

Znajduję się w niej pełno aminokwasów, które nie tylko dla sportowca są bardzo ważne:
– Arginina – stosowana jest przy leczeniu od bólu głowy, przez miażdżycę tętnic, po zaburzenia erekcji. Jest również pomocna w stymulacji hormonu wzrostu;
– Glutamina – może wspomóc funkcje jelit, system odpornościowy oraz inne podstawowe procesy w organizmie, zwłaszcza w czasie stresu.
– Leucyna, izoleucyna i walina – doskonale znana „trójka” większości osób aktywnych fizycznie. Trójka zwana Bcaa.
– Lizyna – poprawi naszą koncentrację. Będzie pomagała w procesie spalania kwasów tłuszczowych.

Wybierając kaszę gryczaną, musimy zwrócić uwagę czy na pewno nie ma glutenu. W dzisiejszych czasach wszystko może być nim „skażone”.

Warto więc dodać do każdego śniadania, najczęściej do owsianki troszkę gryki. Na pewno będzie to niesamowity, a zarazem doskonały szok dla naszych kubków smakowych. Również jak płatki owsiane kasza gryczana da nam mnóstwo, niezbędnej energii oraz zdrowia.

Wiele osób nie przepada za kaszą gryczaną. Nie bądź częścią tych osób, wybierz zdrowie. Na pewno Ci nie zaszkodzi, a szanse że wspomoże Ciebie i Twój organizm są znacznie większe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *